A fellendülőben lévő építőiparban az egyik legnagyobb a cégcserélődések mértéke, a tavaly alapított és megszüntetett vállalkozások a teljes cégkör ötödét tették ki. Az ágazati szakszövetség szerint a legnagyobb probléma az, hogy az építőiparban döntően olyan mikro- és kisvállalkozások működnek, amelyeknek nincs pénzügyi tartalékuk és nem is hitelképesek.
A tavalyi adatok alapján a legnagyobb cégcserélődés az energiaszektorban, az építőiparban és a vendéglátásban volt – állapította meg elemzésében az Opten. A céginformáció-szolgáltató szerint mindhárom ágazatban 20 százalék körül alakult a 2017-es fluktuációs index, ami azt jelenti, hogy az újonnan létrejövő és a megszűnő cégek száma összesen elérte az adott ágazatban működő vállalkozások számának ötödét. Az e szempontból élen álló energiaszektorban a nagyszámú cégalapításnak tulajdonítható a magas fluktuáció, ami egyértelműen a megújuló energiához kapcsolható, és a területre erősen kihatottak a különböző pályázati pénzek.
Egészen más a helyzet az építőiparban, amelyben mind az alapítási, mind a cégtörlési számok rendkívül magasak. Az Opten szerint bár összességében fellendülőben van az ágazat, a végrehajtások és a cégtörlések magas száma, valamint a piaci szereplők egy részének likviditási helyzete továbbra is óvatosságra int.
A statisztikai hivatal adatai szerint mintegy hétezerrel, 88 ezerre csökkent az építőipari vállalkozások száma. A múlt év végén azonban már 93 662 céget tartottak nyilván, de ezeknek csaknem a fele egyéni vállalkozót takar. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Az építési ágazat 2018. évi súlyponti problémái és javaslatok ezek megoldásához című összegzésében azt írta: 2017-ben mintegy 6500 társaság szűnt meg az építési ágazatban.
A szakszövetség szerint ez a csökkenés nagymértékben összefügg a gazdasági rendszerváltozáskor létrejött nagyszámú kényszervállalkozás „kiöregedésével”. Az első generációs, sokszor kényszerből létrehozott vállalkozások jelentős hányadánál ugyanis ez a váltás sikertelen, és a cégek megszűnését eredményezi.
Az Optenhez hasonlóan a szövetség dokumentuma szintén kitér a fizetőképességi problémákra. – A vállalkozások meghatározó többségének továbbra sincs pénzügyi tartaléka, rossz a likviditási helyzetük. Ez különösen a mikro- és kisvállalkozásokra jellemző – állapította meg az ÉVOSZ, megjegyezve, hogy a mikro- és kisvállalkozásoknak csak a töredéke hitelképes.
A finanszírozási problémák megoldására az ÉVOSZ több – elvben – ma is működő rendelkezés tényleges betartatását szorgalmazza, de olyan felvetésük is van, amelyhez a polgári törvénykönyv módosítására lenne szükség.
(magyaridok.hu)